برای مشاهده لیست بروز قیمت فرش ها کلیک نمایید : شنبه ۰۰/۹/۶

فرش کاشان
کارخانه فرش ماشینی کاشان

» فرش چهل تکه یا فرش تکه دوزی یا فرش کلاژ

فرش چهل تکه

فرش چهل تکه یا فرش تکه دوزی یا فرش کلاژ
فرش تکه دوزی شده یا فرش چهل تکه که اصطلاحا به آن فرش کلاژ هم گفته می شود ، نسلی نوین در فرش های ماشینی و فرشهای دستباف است که از تلفیق هنر سنتی و مدرن به وجود می آید . معمولا برای تهیه این فرش تکه های مختلف از فرش های ماشینی یا فرشهای دستباف مناطق مختلف مانند کاشان ، قم ، تبریز ، کرمان و ... را به هم دوخته و برای استحکام بیشتر آنرا با چرم آستر می کنند تا از سرخوردن آن روی سرامیک و کفپوشهای رایج در منزل جلوگیری شود .


فرش چهل تکه که بطور کامل دستباف بوده  و هیچگونه دستگاه ماشینی یا موارد شیمیایی در تولید آن دخالت ندارد و بیشتر در اتاق خواب استفاده می شود در بین اروپائیان و آمریکاییها طرفدار بیشتری دارد .

در سالهای اخیر در پی نوآوریها و ابتکارات فعالان فرش ، ترکیب دو جلوه هنری سنتی و مدرن از فرش دستباف کم کم به فرش ماشینی نیز کشیده شده و طراحان فرش همان ترکیب کلاژ فرش دستباف را به صورت نقشه های فرش ماشینی به دستگاه بافندگی می دهند . عموما جنس نخ خاب این فرشها پلی پروپیلن هیت ست فریز با شانه و تراکم پایین است . البته هر چه تراکم دستگاه بافندگی بیشتر باشد ، طبیعتا فرش تولید شده هم ظرافت و زیبایی بیشتری خواهد داشت .


فرشهای چهل تکه به خصوص در بافت تافتیگ دارای جلوه ای زیبا و قابل توجه می باشند .
همچنانکه در تولید فرش دستباف چهل تکه نیاز به سلیقه فراوانی است و فرد باید بداند تکه های مختلف را چگونه کنار هم جای دهد تا اثری زیبا خلق شود ، برای تولید در حوزه فرش ماشینی هم باید طراح در حقیقت نقشه های مختلف را مونتاژ کرده و طرحی جدید ابداع کند .

در خصوص فرش دستباف چهل تکه باید به این نکته اشاره کرد که خرید آن برای خریدار بر خلاف فرش دستباف معمولی ،  ارزش افزوه ای ایجاد نمی کند و هیچگاه قادر به تعویض آن نخواهد بود .


اما دست تولید کننده فرش ماشینی برای ایجاد طرحهای کلاژ یا فرش چهل تکه ماشینی بسیار بازتر است و می تواند با صرف وقت بسیار کمتری به طرحهای جدید و نو دست پیدا کند . طرحهایی که از نظر قیمت با سایر فرشهای ماشینی تفاوتی نداشته و اختلاف قیمت آن فقط بسته به تراکم و شانه دستگاه بافندگی خواهد بود .

برچسب
نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی فرش کاشان
•  از بین بردن لکه چایی روی فرش ماشینی
•  ارسال سریع فرش و ارسال رایگان فرش ماشینی به سراسر کشور
•  خدمات پس از فروش فرش کاشان
•  صادرات فرش ماشینی ایرانی به سایر کشورها
•  نکات مهم در خرید فرش ماشینی
مشاوره و پشتیبانی فرش ماشینی کاشان
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه